Ismeretterjesztő klubdélutánok aktív időskorúak számára az Aquincumi Múzeumban. Következő időpont és téma: 2025. március 6., 14.00-15.00. „non vitae sed scholae discimus” – „nem az életnek, hanem az iskolának tanulunk” / Dr. Fényes Gabriella, régész
Szeretettel hívjuk az idősebb korosztály tagjait, legyenek akár kezdő nyugdíjasok vagy igazán szépkorúak, még annál is szebb korúak avagy igencsak jelentős mennyiségű élettapasztalattal rendelkezők, látogassanak el hozzánk a kifejezetten nekik szánt előadássorozatunkra.
A programokon való részvétel előzetes regisztrációhoz és belépőjegy megváltásához kötött (III. kerületi lakcímkártyával rendelkező látogatóink számára a program ingyenes).
A belépőjegyek és kedvezmények IDE KATTINTVA olvasható.
Helyszín: Aquincumi Múzeum (1031 Budapest, Szentendrei út 135.)
További információ és jelentkezés: regisztracio@aquincum.hu, 06-1-250-16-50
Következő időpont és téma:
2025. március 6., 14.00-15.00. „non vitae sed scholae discimus” – „nem az életnek, hanem az iskolának tanulunk”
A szólássá vált mondatrész eredetileg így szólt, és nem fordítva, ahogyan általában ismerjük. A Kr. u. 1. században élt politikustól, filozófustól, írótól, Senecától származik, aki nem mellesleg Nero császár nevelője is volt. Az előadás során a római kori oktatásról lesz szó, amelyről Seneca megfogalmazta kritikáját. Elmesélem a római iskola kialakulását, szintjeit, az ott oktatott tananyagot, a tanítás módszerét. Megnézzük, ki járhatott iskolába, és meddig jártak oda. Megismerjük a híres és hírhedt tanárokat. Hogyan értékelték a diákok teljesítményét, hogyan fegyelmezték őket, mennyi volt a tandíj és miből finanszírozták az oktatást. Nyomon kísérjük egy diák egy napját az iskolában és az előadás végén természetesen kitör a vakáció is. Mai korunkkal összehasonlítva néha megmosolyogtató különbségekről fognak hallani, máskor megdöbbentő hasonlóságokat látunk. Hiszen kétezer évvel ezelőtt is emberek jártak iskolába és bizony még Julius Caesar is volt kisdiák. (Sőt az Asterix rajongóknak még azt is hozzáteszem, hogy tanára gall származású volt.)
Az előadást tartja: Dr. Fényes Gabriella, régész