2023. szeptember 18.
|
Az ÓBUDA-AQUINCUMI RÓMAI LIMESSZAKASZ ÖRÖKSÉGÉNEK KOMPLEX TURISZTIKAI CÉLÚ HASZNOSÍTÁSA című és VEKOP-4.1.2-17-2018-00001 azonosító számú projekt bemutatása
2023. szeptember 18.
Impozáns bejárattal és látványos állandó kiállítással bővült a BTM Aquincumi Múzeum
A BTM Aquincumi Múzeum 2023-ban két új látvány- és élményelemmel bővült: elkészült az ún. Látványsétány és egy, az aquincumi limest védő katonaság mindennapjairól szóló kiállítás, „A római sas árnyékában, katonaélet az aquincumi limes mentén” címmel.
Budapest Főváros III. Kerület, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat konzorciumvezetőként a Budapesti Történeti Múzeummal (BTM), a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt (MTÜ), valamint a Várkapitányság Integrált Területfejlesztési Központ Nonprofit Zrt-vel 2018 nyarán közös VEKOP-pályázatot nyújtott be, mely a VEKOP-4.1.2-17-2018-00001 azonosító számmal, „Az óbuda-aquincumi római limesszakasz örökségének komplex turisztikai célú hasznosítása” címmel bruttó 469 053 735 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesült. A projekt megvalósítása során a Várkapitányság Integrált Területfejlesztési Központ Nonprofit Zrt. helyett a Lechner Tudásközpont Nonprofit Kft. csatlakozott konzorciumi partnerként a projekthez.
A projekt keretében két nagyobb és több kisebb látványelemmel bővültek Óbuda turisztikai attrakciói.
Az ún. Látványsétány valójában az Aquincumi Múzeum Szentendrei úti főbejáratának felvezető útja, pihenőpadokkal, fákkal, amelynek mentén már odakint, a múzeumon kívül ízelítőt kaphatunk Aquincum történetéből: megismerkedhetünk a város fejlődése szempontjából legfontosabb császárokkal, megtudhatjuk, hol volt itt a római város kapuja és főútja, valamint a látványos, hatalmas bronzkapun belépve, a város alaprajzáról is képet kaphatunk. Érdemes kissé lefelé is fordítani a tekintetünket, mert a bevezető járdán egy híres aquincumi sírvers olvasható, mellette pedig 1800 éves kőfaragványok vonzzák magukra a tekintetet. A cél az, hogy kicsit „kifordítsuk” a múzeumot a látogatók felé, igyekezve minél több és érdekesebb információt közvetíteni és bemutatni az itt elhaladó gyalogosoknak és autósoknak Aquincumról.
A múzeum főépületének alagsorában most megnyílt „A római sas árnyékában, katonaélet az aquincumi limes mentén” című új, állandó kiállítás a fegyverleletek, a katonai ruházati elemek és a katonaság békeidőben végzett tevékenységének bemutatása mellett olyan emlékeket is közkinccsé tesz, amelyek eddig a látogató nagyközönség előtt ismeretlenek voltak. Ilyen például a “Drusus kő” néven ismert építési felirat, amely az óbudai lovassági tábor építését megörökítő kőemlék volt Kr.u. 73-ból. De először kerül kiállításra egy több töredékből összeállított római páncéling is. Akik pedig békésebb, művészibb élményekre vágynak, azok bizonyosan elgyönyörködnek majd az aquincumi legiotáborban feltárt, birodalmi szinten is egyedülálló Mithras-szentély közel 2000 éves színes falfestményében, amelyet a szentély hangulatát idéző enteriőrben helyeztünk el a feltárás során lelt oltárkövekkel együtt.
A kiállítás interaktív termében a látogatók egy nyüzsgő legiotábor főutcájának kellős közepére cseppenve korhűen berendezett enteriőrökbe is bepillanthatnak, sőt, a VR tartalomnak köszönhetően egy katonai barakkban, vagy fürdőben találhatják magukat, a kihelyezett hangpanel segítségével pedig ókori dallamokkal telik meg a kiállítótér. Kicsiket és nagyokat egyaránt vár a játéksarok, ahol az ókor rettegett harcosainak ruhatárát ismerhetik meg, de kipróbálhatnak korabeli társasjátékokat, illetve a hadsereg békeidőben végzett építőmunkájából is kivehetik a részüket, például fakockákból építhetik meg egy római őrtorony mását, tanulmányozhatják a híres római útépítési módszereket, vagy éppen elrendezhetik a limes rendszer erődítményeit Pannonia térképén.
Az Aquincumi Múzeum területén elkészült, fent említett projektelemek mellett az aquincumi, ún. katonai amfiteátrum területén (Nagyszombat utca) és a legiotábor keleti kapujánál (Kórház utca) is megvalósultak új fejlesztések: mindkét helyszínen rekonstrukciós táblák mutatják be a római kori épületek egykori képét, illetve egy mobilalkalmazás segítségével virtuálisan magunk köré varázsolhatunk egy izgalmas gladiátorpárbajt, vagy sétálhatunk a forgalmas táborkapu környékén.
A sajtóközlemény IDE KATTINTVA tölthető le.