Platón műve nyomán írta és előadja:
Kovács J. István,
mesélő, narrátor:
Szamosvári Gyöngyvér,
a TÉRSZÍNHÁZ két színésze
Szókratész az időszerű ember
Szókratész 70 éves volt, mikor kiitta a méregpoharat. Élete összeforrt Athénnel. Ifjúként a polisz fénykorát csodálhatta, érett férfiként harcolt a Spárta elleni háborúban, végül látnia kellett, ahogy szeretett városát gátlástalan demagógok és kalandorok uralják. Hírességek lakomáinak nagyra becsült vendége volt, de igénytelen életét az agorán töltötte: küldetésének érezte, hogy felrázza az embereket.
I.e. 404-ben polgárháború dúlja fel Athént. 1500 kivégzés, üldözések. Véres utcai harcokban helyreáll a régi rend, de a morális válság évekig tart. A bűnösök elmenekültek vagy amnesztiát kaptak. Kik a felelősök? Nem az ifjak istentagadása, a szofista bölcselkedés az oka mindennek? Ilyen légkörben került sor Szókratész perére. Elképzeljük a bírósági tárgyalást, és megrendüléssel olvassuk a védőbeszédet. Milyen daimoni erők írják az athéni demokrácia válságának drámáját?
És milyen daimoni erők hatnak ma? Látjuk a pusztítást, de nem értjük, kiknek milyen háborúiban menekülnek vagy halnak meg tízezren. Dúl az eszmeháború is. Megütköznek a szellem emberei, független és fizetett szónokok, beszédírók: szofisták magyarázzák, hogyan lássuk a valóságot (?), hogyan szavazzunk majd, ha ránk kerül a sor. Addig is hallgassunk meg egy igazi szónokot…
A bevezetőben
vázoljuk Szókratész alakját, életútját, a per hátterét.
Szókratész védőbeszéde
két részből áll, ami lehetőséget ad arra, hogy felidézzük a bírósági tárgyalás valószínűsíthető menetét, a szavazás módját a halálos ítélet kihirdetéséig, melyre Szókratész búcsúbeszéddel válaszol.
A közönség? Kikre számítunk?
Bár 2500 éves a történet, a demokrácia mély válsága tanulságos lehet bárkinek. Szókratész archimédeszi pont, a felelős értelmiség a maga erkölcsi helytállását mindig is hozzá mérte. Történelmet, etikát tanuló középiskolások, az egyetemen értelmiségi pályára készülők számára szeretnénk élményszerű képet adni a filozófia atyjának állhatatos alakjáról.
Az 55-60 perces előadás nem igényel színházi körülményt, tantermi színházként is felfogható, amit beszélgetés követhet, szakember közreműködésével.